Viimeinen viikko ennen kesäkuukausia alkaa olla jo puolessa välissä ja on aika viedä jotain pientä muistamista päiväkodin hoitajille. Meidän lasten päiväkodissa on aivan ihanaa porukkaa töissä ja joka kerta voidaan luottavaisin mielin jättää pojat oman työpäivän ajaksi hoitoon. Pitkin vuotta koitan muistaa kiitellä päiväkodin henkilökuntaa äärettömän hyvästä ja tärkeästä työstään, mutta ennen virallista kesää meillä on ollut myös tapana antaa jokin pieni konkreettinen kiitos heille. Meidän lahja päiväkodin hoitajalle on tänä vuonna seuraavanlainen.. Tai pikemminkin hoitajille, koska kaikki kolme poikaamme ovat eri ryhmässä ja hoitajia heillä on yhteensä 13.

Ostettiin kaikille kolmelletoista hoitajalle kaunis orvokki ja askarreltiin jokaisen kukan mukaan pieni kortti.
”On oltava suuri sydän, jotta pystyy opettamaan pieniä mieliä”



Toiselle puolen korttia pojat kirjoittivat tekstin alle oman nimensä. Paitsi pikkumiehistä pienin. Hän on vielä enemmän piirtelijä 😉
”Kiitos kun autat kasvamaan. Aurinkoista kesää”
Muovisen ruukun päälle laitoin ensin pienet pakastuspussit ja sitten koko komeus tuollaiseen paperiseen pussiin. Nuo valkoiset pienet paperipussit on itse asiassa eväspussukoita, mutta minä olen käyttänyt niitä askarteluun ja lahjojen paketointiin.

Me annetaan hoitajille muistamisiksi aina jotain pientä ja sellaista minkä voi käyttää/kuluttaa. Aiemmin ollaan viety suklaata, kynttilät, kukkia ja niin edelleen. Kortit joko ostetaan tai askarrellaan itse.
Hoitajien ja opettajien muistamisesta ollaan montaa eri mieltä ja keskustelu käy välillä jossain päin melko kiivaanakin. Osa tykkää panostaa muistamiseen ihan isollakin summalla, osa ei ja osalle koko muistaminen ei ole välttämättä edes mahdollista. Meidän kanta on se, että kohtuullisuus on sopivin vaihtoehto. Mutta sen tiedän oman lähipiirin hoitajia ja opettajia kuunnelleena, että eivät he kaipaa erityisesti mitään lahjoja. Kiitos on paras lahja.

Päätettiin antaa kaikille hoitajille kukat jo tänään, koska esikoisen eskariryhmässä on juuri tänään iltapäivällä päätösjuhla ja osa muidenkin ryhmien hoitajista jää kesälomalle huomenna.
Mikä on teidän lahja päiväkodin hoitajalle tai lasten opettajalle? Tai mitä mieltä yleensäkin olette tästä muistamisesta?
Kaisa-Maria
Tällainen on hieno muistaminen lämpimien saatesanojen ja kiitosten kera,ja siihen vielä iki ihanat orvokkit silmäniloksi.
Kiitos 🙂 Minustakin on ihana muistaa lastenhoitajia ja opettajia. He kun suuren osan päivästä pitävät huolta omista tärkeimmistä <3