Lomareissulta on nyt kotiuduttu muutamaksi päiväksi ennen seuraavaa reissua. Päädyttiin tekemään meidän koko perheen lomamatka Kuusamoon ja Ranualle. Ranuan jälkeen vietettiin vielä yksi yö meidän suvun kesäpaikalla.
Mutta nyt Kuusamon ja Rukan tunnelmiin!
Tällä kertaa majoituspaikaksi valikoitui Rukan Scandic-hotelli. Varattiin tosi hyvällä tarjouksella makuuhuoneellinen sviitti meidän perheelle kahdeksi yöksi. Tällä meidän viiden hengen perheellä menee normaalit huoneet tosi ahtaiksi ja nukkuminen kärsii jokaisella, joten tuollainen isompi huone oli aivan täydellinen ratkaisu tähän väliin.
Rukalla nautittiin ulkoilusta ilman sen kummempia suunnitelmia. Yksi ilta vietettiin minun kummien aivan ihanalla mökkipaikalla. Päästiin kokeilemaan suppailua ja lopuksi vielä kävimme ajelemassa heidän ”irroitettavalla laiturilla” pitkin järveä. Aivan upea kokemus lipua pitkin järveä ilta-auringossa.
Ja kun Kuusamossa oltiin niin pakkohan meillä oli tehdä jo perinteeksi muodostunut retki Myllykoskelle. Se on meidän poikien ehdoton lempparipaikka ja sinne on aina päästävä kun lähettyvillä ollaan. Retkikavereina meillä on minun vanhemmat, jotka olivat yhden yön ajan Rukalla samaan aikaan.
Rukan reissu sisälsi paljon liikkumista ulkona ja tietenkin hyvää ruokaa. Ruka huiputettiin koko perheen voimin toisena iltana. Tarkoitus oli käydä pienellä iltakävelyllä, mutta isommat pojat kipittivät portaita pitkin huipulle asti ja kuopus veteli kovalla sinnillä hieman yli puoleen väliin. Koitettiin tarjota syliä, mutta hän vain päättäväisesti pudisteli päätään ja jatkoi yksin ylöspäin.
Paluumatkalla bongattiin rinteessä kunnon mustikka-apaja. Siinä me varmaan vajaat puoli tuntia nautittiin makeista mustikoista ja ihasteltiin maisemia. Keräsin vielä tyhjään juomapulloon mustikkasatsin iltapalan jälkkäriksi.
Rukan reissu oli kaikinpuolin rento. Pojat nauttivat kun leikittiin puistoissa ja hotellin leikkihuoneessa. Me puolestaan nautittiin kun sai vain olla ja tehdä vähän mitä huvitti. Yleensä kun aina tuppaa olemaan jotain tekemistä mielessä niin tällä kertaa ei ollut ihan mitään. 🙂
Rukalta tosiaan vietettiin kaksi yötä, jonka jälkeen ajeltiin Ranualle käyttämään saamamme lahjakortti. Kirjoittelen Ranuan päivistä sitten myöhemmin oman postauksensa.
Onko siellä kesän reissut jo tehtyvä vai vasta edessäpäin? 🙂
K-M