
Pari päivää pääsiäiseen ja täällä kuumeisesti mietitään, mitä herkkuja kokkaillaan. Meillä on tapana tehdä pääsiäisenä jotain lammasruokaa ja muina päivinä muita herkkuruokia. Lammasruoat jakaa yleisesti mielipiteitä maun suhteen, niin meidänkin perheessä. On kuitenkin yksi ruoka, joka uppoaa kaikille.
Se on tämä aiemmin testaamani Lammas flat bread. Tätä suunniteltiin tehtäväksi tulevana viikonloppuna.
Toinen pääsiäispöydän kestosuosikki koko perheelle on kreikkalaisen pöydän herkut. Näissäkin lihapullissa käytän toisinaan karitsan jauhelihaa normaalin seassa.
Ruokaisat salaatit on myös tuttu näky meidän pöydässä. Varsinkin lounasaikaan. Toimii siis sellaisenaan tai lisukkeena!
Mausteinen hassan wokki sopii myös erinomaisesti pääsiäiseen. Viikonlopuksi lupailtiin mahtavia keväisiä ilmoja, joten ulkoilupäivän päälle maistuu lämmittävä wokki.
Hyvän ruoan kruunaa aina jälkkäri! Pääsiäisenä(kin) meillä herkutellaan erilaisilla suklaajälkkäreillä. Tästä suklaakakusta riittää useammalle päivälle ja sen maku paranee vain ajan kanssa.
Meidän suklaasuosikkeihin kuuluu myös nämä tummalla suklaalla ja suolaisilla pistaaseilla kuorrutetut donitsit ja tietenkin pääsiäisen ykkösherkku, kinderpiirakka.
Mites siellä maistuu pääsiäisen perinteiset lammasruoat ja suklaaherkut?
Aurinkoista keskiviikkoa! 🙂
K-M